Hospodářské noviny_Odpad z autoskel využijí ke stavbě silnic - zabrání vzniku kolejí

Plastový odpad, který vzniká při výrobě bezpečnostních autoskel, dosud končil na skládkách nebo ve spalovnách. Díky společnému objevu Fakulty dopravní ČVUT v Praze a technologické firmy DuPont se však tento odpad začne využívat při stavbě silnic. Zjistilo se totiž, že je dokáže zkvalitnit a prodloužit jejich životnost.

Projekt je jedním z vítězů soutěže o nejlepší spolupráci podniků a vysokých škol za rok 2011. Výsledky se budou oficiálně vyhlašovat dnes.
Zmíněný odpadní materiál se jmenuje Butacite. Chrání vozovky před mechanickým poškozením a deformacemi, například před vyjížděním kolejí. Silnice s přídavkem Butacitu jsou také odolnější vůči působení vody. 

Link to the article: http://hn.ihned.cz/c1-55085230-odpad-z-autoskel-vyuziji-ke-stavbe-silnic-zabrani-vzniku-koleji

"Vozovky mohou dosahovat delší životnosti a přinášet vyšší bezpečnost provozu i větší jízdní komfort. Jedná se o unikátní patentovanou technologii," říká Lukáš Bartek z firmy DuPont. Účinky Butacitu se nyní zkušebně ověřují. V brzké době by se jím mohly začít vyplňovat vybrané úseky českých silnic.

ČVUT a DuPont spolu na nových možnostech asfaltových směsí spolupracují už od roku 2008.

Soutěž o nejlepší spolupráci pořádá Americká obchodní komora v ČR, Sdružení pro zahraniční investice a Technologická agentura ČR. Porota hodnotila celkem 15 projektů. Mezi další oceněné patří například nová omítka, která vznikla ze spolupráce firmy KEMA a VŠCHT v Praze. Omítka dokáže po nanesení zdivo sama vysušovat a vyhovuje náročným požadavkům památkářů.

V Česku je spolupráce škol a firem na špatné úrovni - dokonce vůbec nejslabší ze států OECD. Mnoho zajímavých nápadů tak zůstává za zdmi akademických pracovišť, aniž by se dostaly do praxe. Firmy akademikům vyčítají, že jsou málo pružní, akademikům zase vadí, že je podniky tlačí do přílišné komerce.

"Růst HDP a konkurenceschopnost země jsou závislé na typu inovací, na něž se zaměřují. Úzká spolupráce podniků s výzkumem s sebou nese šanci, že výzkum a inovace začnou reálně přispívat k růstu České republiky," hájí spolupráci firem a univerzit Weston Stacey, výkonný ředitel Americké obchodní komory v ČR.

About Amcham

Show
country profile

Twitter feed