Rádio Česko_Středoevropské podniky jsou pro jednoduchý a předvídatelný daňový systém_interview with Peter Chrenko, PwC

Většina firem volá po jednoduchém a předvídatelném daňovém systému. To je shrnutí názorů odborníků, kteří se dnes sešli v Praze na regionální daňové konferenci.

To listen the interview please follow the link: http://www.rozhlas.cz/zpravy/ekonomikavevrope/_zprava/1027826.

Jejich hlavním tématem je především dopad daňových reforem na ekonomiky ve střední a východní Evropě, které se potýkají s krizí. Jeden z panelistů konference, partner ve společnosti PwC Peter Chrenko ve Světě o deváté zdůraznil, že účastníci analyzují dopady opatření, zda se naplnila očekávání, a chtějí se také dozvědět detaily budoucích změn. 

„Obecně platí, že státy ve střední Evropě ustoupily od strategických reforem a přistoupily jen k jednodušším změnám, které však mají velice významný dopad. Většinou jsou to sazby daní, které se mění velice rychle a snadno, takže obecně dochází ke zvyšování korporátních daní, ale bohužel i nepřímých daní.“ 

„Nepřímé daně mají výhodu, že se vybírají snadno a rychle. A mají negativní dopad na domácnosti, které pořizují méně zboží. A to má opět negativní dopad na ekonomiku a působí její zpomalování,“ připomněl Chrenko. 

Jak poznamenal, v době růstu se, bohužel, strategické reformy nerealizovaly a současné fiskální konsolidace v době krize jsou provázení reformami opačnými, zvyšuje se odvodové zatížení. 

„Jsou to opatření z potřebná hlediska státu, nicméně negativní z hlediska celkového růstu ekonomiky,“ konstatoval Chrenko. 
Ocenil také že se český daňový systém je předvídatelnější než před pěti lety. „Druhá věc, která je pozitivní, že se Česká republika snaží zjednodušit správu a výběr daní.“ 

 

About Amcham

Show
country profile

Twitter feed